Soľ do bazéna – viete ako funguje?

Soľ do bazéna – viete ako funguje?

Ak vlastníte bazén, určite viete, že si jeho údržba vyžaduje používanie chémie. Aby bol váš bazén hygienicky čistý a zdravotne nezávadný, je potrebné ho pravideľne dezinfikovať.

Ako funguje soľ do bazéna

Na dezinfekciu bazéna môžete použiť hneď niekoľko prostriedkov. Medzi najvyužívanejšie patria štandardný bazénový chlór, peroxid vodíka alebo menej agresívna bazénová soľ.

Prečo používať bazénovú soľ

Soľ do bazéna je vhodnou alternatívou dezinfekcie bazéna. Na rozdiel od bežného chlóru neprodukuje nepríjemný zápach a nevysušuje pokožku ani vlasy. Je omnoho šetrnejšia k vášmu telu a nemá žiadnu výraznú vôňu ani chuť. Bazénová soľ je vo vyššej koncentrácii vhodná najmä pre ľudí s kožnými problémami, akými sú ekzémy, akné, lupienka či psoriáza. Soľ taktiež priaznivo pôsobí na horné dýchacie cesty, čím uľavý aj alergikom a astmatikom.

Soľ do bazéna má okrem nesporných výhod aj pár nepriaznivých účinkov. Tie sa týkajú najmä vášho bazénu a príslušenstva, ktoré v ňom používate. Soľ do bazéna obsahuje vysoký obsah chloridov, ktoré agresívne pôsobia najmä na nerezové časti bazéna (rebríky a iné príslušenstvo). Problém tiež môže vzniknúť pri odvádzaní odpadovej vody. Slovenská legislatíva totiž presne stanovuje hodnoty, pri ktorých sa odpadová voda nesmie vypúšťať do čističky odpadových vôd. Aby ste mohli váš bazén dezinfikovať pomocou soli, je tiež potrebné použiť tzv. Solinátor.

Čo je to Salinátor?

Salinátor je dômyselné zariadenie na úpravu bazénovej vody. Jeho hlavnou funkciou je rozklad molekúl bazénovej soli a ich transformácia na aktívny chlór. Ten pri zachovaní vlastností soli dezinfikuje vodu a odstraňuje nedostatky, ktoré spôsobuje bežný chlór. Pokiaľ chcete soľ do bazéna využívať ako dezinfekciu, je použitie Solinátora nevyhnutné. Bazénová soľ bez tohoto prístroja síce jemne zmäkčuje pokožku a má preukázateľné antiseptické účinky, vodu v bazéne však nedezinfikuje. V prípade, že nepoužijete solinátor, je potrebné aplikovať adekvátnu dávku dezinfekcie. Soľ totiž sama o sebe dezinfekčné účinky nemá.

Čo na to naši zákazníci

Keďže sa predaju a distribúcii rôznych druhov solí venujeme už takmer dvadsať rokov, nazbierali sme od našich zákazníkov množstvo otázok a podnetov. Aj keď sa samozrejme líšia od prípadu k prípadu, vo väčšine sa zhodnú na jednom. Pokiaľ si dáte vhodne poradiť špecializovanou bazénovou firmou pri tvorbe a starostlivosti o váš bazén, môžete si ho užívať takmer bez starostí (resp. s minimálnou starostlivosťou). Je potrebné rešpektovať riešenie navrhnuté špecialistami a použiť vhodné typy bazénových doplnkov. Potom už len čas od času skontrolujete, či sa v Salinátore nachádza dostatok soli, prípadne ju doplníte.

A teda…

Každá stojatá voda, či už ide o malý okrúhly alebo veľký plavecký bazén, je živnou pôdou pre tvorbu mikroorganizmov a rias. Treba mať preto na pamäti pravidelnú dezinfekciu a starostlivosť o váš bazén. Len tak sa totiž môže stať miestom príjemného odpočinku, ktorý vám bude robiť radosť, nie starosti. Potrebujete viac informácií?

PoužitieHodnota (%) Dávkovanie (na 1000 litrov)
Dezinfekcia s použitím 
0,5 – 0,95 – 9 kg
Dermatologický a antiseptický
účinok
individuálne*individuálne*

*Hodnota koncentrácie soli v prípade, že nepoužijete Salinátor je individuálna. Pre porovnanie napríklad koncentrácia soli v Jadranskom mori je 3,8%, čo predstavuje 38kg soli na 1m³ (1000 litrov) vody.