Čo je to tvrdá voda?

Čo je to tvrdá voda?

Často sa vám kazia spotrebiče? Platíte stále viac a viac peňazí za ohrev vody? Alebo staviate nový dom a chcete sa vyhnúť budúcim komplikáciám a výdavkom? Potom sa musíte dozvedieť viac o probléme tvrdej vody.

Tvrdou vodou sa nazýva voda, ktorá obsahuje väčšie množstvo rozpustených solí vápnika a horčíka. Tvrdosť vody sa rozlišuje na prechodnú a trvalú, podľa látok, ktoré ju spôsobujú a práve tvrdá voda je príčinou, prečo musíte opakovane investovať do spotrebičov a platiť viac peňazí za energie.

Tvrdá voda, mäkká voda

Je nutné povedať, že tvrdá voda nemá negatívne dopady na organizmus človeka. Zo zdravotného hľadiska je viac žiadaná, keďže predstavuje rýchly zdroj vápnika a horčíka.

Tvrdá voda je však problémom pre vašu domácnosť či firmu. Tvrdá voda totiž spôsobuje vodný kameň. Ten sa postupne usadzuje vo vašej varnej nádobe, teplovodnom potrubí, ohrievačoch vody a kotloch. Vodný kameň ďalej spôsobuje vašu zvyšujúcu sa spotrebu pracích a čistiacich prostriedkov, vodný kameň na ohrievači zase vašu domácnosť pripravuje o peniaze za energie na ohrievanie.

Najväčší problém, bohužiaľ, nastáva, keď vám vodný kameň úplne upchá vaše potrubie. Vtedy je jedinou možnosťou jeho kompletná výmena.

Naopak, mäkká voda, zbavená tvrdosti, neupcháva potrubie a neplytvá vašimi financiami. Veľmi dobre pôsobí na vaše vlasy, ktoré po umytí šampónom robí viac lesklé a jemné. Vďaka mäkkej vode bude aj vaša bielizeň jasnejšia a belšia a kuchynský riad bez škvŕn.

Čo je rovnako dôležité, mäkká voda nezanecháva svetlé škvrny na vašom aute.

Aké škody vám spôsobuje tvrdá voda

  • Znižuje životnosť vašej práčky
  • Zvyšuje spotrebu pracích a čistiacich prostriedkov
  • Ničí životnosť praného oblečenia
  • Znižuje účinnosť prostriedkov zmiešaných s vodou
  • Znečisťuje povrch batérií, sprchových kútov a toaliet
  • Znemožňuje vám uznanie reklamácií za spotrebiče
  • Škodí vašej pokožke a vysušuje vlasy

Potrebujete aj vy úpravu vašej vody?

Na území Slovenskej republiky je tvrdosť vody rozdielna a závisí od typu pôdy a od ročného obdobia. Voda z prameňov bohatých na zrážky, ktorá pochádza z málo rozpustných vrstiev hornín, je mäkká. Voda v oblastiach chudobných na zrážky je tvrdšia. V oblastiach bohatých na vápenec a sadrovec môže byť voda veľmi tvrdá.

Látky, spôsobujúce tvrdosť vody, je potrebné odstrániť a vodu tak zmäkčiť. Tradičným povarením dokážete odstrániť prechodnú tvrdosť, nie však trvalú tvrdosť vody. Oba druhy tvrdosti viete do určitej miery odstrániť destiláciou alebo opakovaným pridávaním umývacej sódy.

Najúčinnejší spôsob, ako sa zbaviť tvrdej vody

Najvhodnejšou možnosťou je však výmena iónov, napríklad použitím iónomeničov. V nich prechádza voda cez stĺpec obsahujúci špeciálnu látku so sodnými iónmi. Tie nahradia vápenaté ióny, spôsobujúce tvrdosť vody.

Práve tento spôsob zmäkčovania využívajú tie najlepšie katexové zmäkčovače vody, o ktorých vás radi vďaka našim skúsenostiam informujeme. Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára nižšie a dovoľte nám poradiť vám.